Nieoceniona rola czujników

Bez różnego rodzaju czujników system inteligentnego domu nie mógłby działać samodzielnie. Czujniki pracują całą dobę i to dzięki nim system sterowania inteligentnego domu wie, co i kiedy powinien zrobić.

„Mali pomocnicy, którzy codziennie służą twojemu domowi tak jak twoje zmysły służą tobie”.

Loxone

Dzięki sygnałom, stale wysyłanym od czujników do jednostki centralnej zarządzania domem inteligentnym, system w odpowiednim momencie włączy światło, dostosuje temperaturę, opuści żaluzje lub ostrzeże o niebezpieczeństwie. Dobrze dobrane i przemyślane rozmieszczenie w domu różnych czujników sprawi, że mieszkańcy inteligentnego domu poczują się komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie. Przy planowaniu instalacji systemu inteligentnego domu niezwykle ważne jest skrupulatne przeanalizowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa (zabezpieczenia przeciwpożarowe, przeciw zalaniu, włamaniu itd.), ale również wczucie się w rolę użytkownika domu i dostosowanie automatyki sterowania domem tak, aby jego domownicy cieszyli się większą wygodą.

Czujniki firmy Loxone, których chętnie używamy w naszych realizacjach, doskonale spełniają swoją rolę. Podstawowego czujnika, bez którego system nie miałby racji bytu, czujnika obecności nie powinno zabraknąć w żadnym pomieszczeniu inteligentnego domu. Czujnik, za pomocą podczerwieni i dźwięku, wykrywa obecność osób na podstawie ruchu oraz poziomu hałasu. To dzięki temu czujnikowi system wie, czy włączyć światło, muzykę, ogrzewanie, wentylację, czy też alarm. Czujnik obecności Loxone posiada zdolność pomiaru jasności światła w danym pomieszczeniu – co jest niezwykle przydatne do dostosowania odpowiedniego oświetlenia (odsłonięcie rolet, włączenia światła itd.).

Na zewnątrz budynku z reguły wykorzystywane są czujniki ruchu z szerokim zakresem detekcji wynoszącym 230o.

czujnik obecności
czujnik ruchu

Must have każdego domu – strażnik przeciwpożarowy – czujnik dymu. Niezawodny czujnik, który poinformuje o niebezpieczeństwie, wyłączy rekuperację, migające światła i odsłoni żaluzje, aby zapewnić bezpieczną drogę ewakuacji. Czujnik dymu Loxone posiada zdolność optycznego wykrywania dymu (efekt Tyndalla). Wyposażony jest w diodę LED położoną obok bardzo czułej fotodiody. Jeśli w pomieszczeniu, w którym zainstalowano czujnik pojawi się dym emitowana przez czujnik wiązka światła ulega rozproszeniu i część rozbitych fotonów ( z rozbitej wiązki światła) wpada na fotodiodę i w efekcie aktywuje alarm.

Oprócz detekcji dymu, czujnik wykrywa również gwałtowne zmiany temperatury. O niebezpieczeństwie czujnik dymu alarmuje wydając głośny akustyczny alarm i dodatkowo, na czerwono, miga dioda LED umieszczona na czujniku.


Czujnik klimatu pomieszczenia – zapewnia odpowiednią temperaturę, wilgotność i wentylację. Dzięki temu czujnikowi w pomieszczeniach mieszkańcy zawsze odczuwają komfortową temperaturę oraz doskonałą jakość powietrza.

Tak jak większość czujników Loxone, czujniki klimatu dostępne są do wersji Air i Tree. Wersja Tree dodatkowo wyposażona jest w czujnik CO2. W pomieszczeniach czujniki można zamontować na ścianie (Tree) w ramce lub postawić w półce (Air).

czujnik klimatu pomieszczenia Air
czujnik klimatu pomieszczenia Tree

Czujnik wody – mały czujnik, który dzięki bezprzewodowej technologii Air, z powodzeniem można umieścić wszędzie. Po wykryciu kontaktu z wodą, czujnik natychmiast ostrzega przed wyciekającą wodą. Zintegrowany czujni z systemem inteligentnego domu niezwłocznie powiadamia mieszkańców o zagrożeniu na telefon, e-mail lub przez system audio.

czujnik wody

Kontakty drzwiowe i okienne niezawodnie wykrywają otwarte okno lub drzwi, a co najważniejsze powiadomią o tym mieszkańców za pośrednictwem aplikacji. Doskonale współgra z systemem przy sterowaniu ogrzewaniem i klimatyzacją – reguluje temperaturą, co zmniejsza koszty ogrzewania. Działanie kontaktów oparte jest na zasadzie magnesów. Przylegające magnesy świadczą o zamknięciu okna/drzwi, natomiast oddalone o otwarciu. W zestawieniu z jednostką sterującą (Miniserver i Caller Loxone) zapewni bezpieczeństwo i w momencie, gdy mieszkańcy zapomną o zamknięciu okien lub drzwi otrzymają powiadomienie za pomocą telefonu.  

Doskonałym strażnikiem bezpieczeństwa jest również uchwyt okienny, który rozpoznaje położenia okien (otwarte, zamknięte, wietrzenia) oraz wykrywa zbicie szyby poprzez monitorowanie wibracji.

kontakt drzwiowy i okienny
uchwyt okienny

System inteligentnego domu można stale rozbudowywać o nowe funkcjonalności. W zależności od tego jakie zadania musi wykonywać dobierane są odpowiednie czujniki. Oprócz tych, o których wspominaliśmy, może być ich więcej czujnik ciśnienia, zewnętrzny czujnik temperatury i wilgotności, czujnik ultradźwiękowy, czy też czujnik temperatury Touch & Grill.

Przy planowaniu domu inteligentnego warto pamiętać, że urządzenia i produkty Loxone często posiadają własne wbudowane czujniki, dzięki czemu możemy zrezygnować z montażu części czujników. Na przykład, zastosowanie w pomieszczeniach przycisków Touch nie wymaga montażu dodatkowych czujników temperatury i wilgoci. Zarówno przyciski Touch, jak i Touch Pure (oprócz wersji Nano) posiadają wbudowane oba czujniki. Oprawa sufitowa LED RGBW, często stosowana w sypialniach, wyposażona jest w zintegrowany wbudowany czujnik ruchu i jasności. Sterujący temperaturą pomieszczeń, siłownik w wersji Air, posiada zintegrowany czujnik temperatury.

Świetnym narzędziem do automatyki domowej jest stacja pogodowa. Stacja pogodowa posiada szereg wbudowanych czujników: czujnik prędkości wiatr, jasności, temperatury i deszczu. Dzięki danym ze stacji pogodowej dom inteligentny dba o odpowiednie położenie żaluzji lub rolet, zamyka elektrycznie zamykane okna w razie nagłego deszczu lub wyłączy zbędne funkcje takie jak podlewanie.