Inteligentne zarządzanie energią

Na mądre i przynoszące oczekiwane oszczędności zarządzanie energią składa się szereg czynników. Okazuje się, że optymalizacja kosztów zużycia energii nie jest prosta. Należy dobrze pomyśleć nad każdym szczegółem użytkowania systemów i urządzeń domowych.

Odpowiednie ustawienie automatyki oświetlenia, ogrzewania czy też zacienienia w całym domu jest bardzo ważnym elementem wdrożenia oszczędności. Inteligentne systemy mogą sterować poszczególnymi funkcjami w sposób najbardziej energooszczędny – wybierając optymalny dobór źródła ciepła, światła itd.

Duże znaczenie ma również dobór urządzeń domowych. Warto postawić na urządzenia, które zużywają możliwie najmniej energii.

Idealnym rozwiązaniem zmniejszenia kosztów związanych z zużyciem energii jest ograniczenie ilości kupowanej energii, na własne potrzeby od zewnętrznych dostawców – używanie własnych generatorów energii (np. popularna już fotowoltaika). Przy dzisiejszych ogromnych kosztach energii i jej przesyłu własny generator energii jest nieocenioną wartością dodaną w ograniczaniu wydatków domowych.

Świetnym rozwiązaniem jest posiadania własnego magazynu energii.

Automatyka domowa zarządzana centralną jednostka sterowania z powodzeniem zarządza nadmiarem wyprodukowanej zmagazynowanej własnej energii. Miniserwer systemu Loxone – pełniący rolę centralnej jednostki zarządzania dla wielu systemów w domu idealnie radzi sobie z dystrybucją generowanej i zgromadzonej energii. System włącza i wyłącza urządzenia w zależności od obciążenia energii i jej nadwyżki, pozyskanej z instalacji fotowoltaiki. Automatycznie włącza dodatkowe urządzenia, jeśli wyprodukowana zostanie większa ilość energii, niż w danym momencie jest zużywana. Priorytety włączania urządzeń można określić według własnych potrzeb.

I tak na przykład, miniserwer na bieżące potrzeby energetyczne skorzysta najpierw z energii pozyskanej z instalacji PV lub magazynu energii, a dopiero w momencie jej niedoboru skorzysta z energii dostarczanej z zewnętrznej sieci energetycznej. Oprócz tego, miniserwer steruje pracą wielu urządzeń domowych. W momencie nadprodukcji własnej energii włączy dodatkowe urządzenia, np. zmywarkę, pralkę lub doładuje samochód elektryczny, korzystając z tańszej własnej energii. Niewykorzystany nadmiar energii może być zmagazynowany i wykorzystany w momencie, gdy instalacja PV nie generuje dodatkowej energii, np. wieczorem. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu gospodarowaniem energii przez miniserwer znacznie ograniczamy pobór drogiej energii oferowanej od zewnętrzych dostawców energii.

źródło: loxone.com