Oszczędnie i komfortowo

W dobie szalejącej inflacji, stale rosnących rachunków m.in. za energię elektryczną, czas pomyśleć o długoterminowym planie oszczędnościowym. Jak oszczędzać energię nie tracąc komfortu życia w domu, co więcej podnosząc jego komfort? Wystarczy klika przemyślanych, dostosowanych do domowników, trików z wykorzystaniem automatyki domowej. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak łatwo zaoszczędzić zużycie energii i zmniejszyć rachunki za prąd.

Samodzielne, inteligentne włączanie i wyłączanie oświetlenia.

Dzięki automatycznemu oświetleniu nie musisz pamiętać o każdorazowym wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Zastosowanie czujników obecności pozwala na inteligentne zarządzanie oświetleniem – automatyczne wyłączanie się światła w pustym pomieszczeniu oraz punktowe włączanie się oświetlenie na holu, schodach itp. Zarządzanie oświetleniem za pomocą aplikacji lub jednego przycisku (tzw. touch) pozwala w łatwy sposób wyłączyć wszystkie światła jednym kliknięciem.

Zastosowanie oświetlenia punktowego i ściemniaczy.

Tam, gdzie jest to możliwe korzystaj z oświetlenia punktowego, nie zawsze potrzebne jest oświetlenie całego pomieszczenia równomiernie. Świetnym sposobem na oszczędzenie energii jest zastosowanie opraw sufitowych, spotów i taśm LED, pozwalających sterować barwą i natężeniem światłem, zmniejszając przy tym pobór prądu. Idealnym rozwiązaniem jest również zastosowanie, tzw. trybu nocnego oświetlenia, dzięki któremu w trakcie nocnych wędrówek, włącza się tylko delikatne, niewybudzające oświetlenie, które zużywa zdecydowanie mniej energii.

Inteligentne zacienianie.

Korzystaj ze światła dziennego tak długo, jak to możliwe. Odpowiednio ustawione żaluzje/rolety optymalnie doświetlą wnętrze światłem dziennym.

Wyłączanie urządzeń w trybie czuwania.

Urządzenia pozostawione w trybie czuwania to niepozorne pożeraczy energii. Smart Socket – element pozwalający przekształcić zwykłe gniazda w przełączane – zadba o to, byś nigdy nie zostawił niepotrzebnie włączonych urządzeń w domu. Umożliwia kontrolę zużycia energii i pozwala monitorować prac urządzeń oraz odłączyć wszystkie urządzenia w trybie czuwania za każdym razem, gdy nie będziesz ich używać. Wystarczy klikąć przycisk lub ikone w aplikacji.

Inteligentne zarządzanie temperaturą.

Samodzielne sterowanie wentylacją i klimatyzacją, automatyczne wyłączanie się systemów, gdy w domu otwarte są okna lub drzwi. Zastosowanie kontaktów okiennych i drzwiowych wykryje otwieranie/zamykanie okien oraz drzwi i powiadomi o tym system, który zdalnie wyłączy/włączy pracę wentylacji lub klimatyzatora. System nie będzie zużywał energii na dogrzanie/klimatyzację wnętrza w momencie, gdy nie spełniają one swojej optymalne funkcji.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem pozwala również na utrzymaniu w pomieszczaniach pożądanej temperatury w najbardziej efektywny sposób. Obniżenie temperatury w nocy, w czasie nieobecności w domu, itp. może zaoszczędzić nawet do 20% kosztów ogrzewania.

Oszczędzanie energii z fotowoltaiką.

System domu inteligentnego pozwala efektywnie zarządzać zgromadzoną energią wyprodukowaną przez twoją fotowoltaikę. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu klimatyzacja/urządzenia domowe mogą uruchamiać się automatycznie wtedy, gdy sam wyprodukujesz wystarczającą ilość energii elektrycznej lub gdy będziesz jej miał wystarczająco w swoim magazynie energii.

Źródło: loxone.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *